K akému jedlu sa hodí whisky?

Whisky je nápoj rozmanitých chutí. Existuje obrovské množstvo značiek, druhov a kombinácií, preto nie je ľahké si vybrať svoju obľúbenú. Keď si ju však nájdete, nastáva čas, aby ste vyskúšali jej chuť doplniť aj nejakou ďalšou – ideálne takou, ktorá pochádza z jedla. Hoci mnohí si nevedia predstaviť piť tento lahodný tmavý mok s niečím iným než je maximálne kocka ľadu, ostatní hľadajú možnosti, ako si zážitok ešte viac spríjemniť.

Práve preto sme pre vás pripravili malého sprievodcu do sveta whisky a jedla. Taký chuťovo silný nápoj ako je whisky totiž nie je jednoduché len tak k niečomu doladiť.

Ktorá whisky sa dobre kombinuje s jedlom alebo snackmi?

Vhodným spoločníkom k jedlu sú whisky, ktoré bežne dostať v obchodoch a ktoré nie sú nejakým spôsobom špeciálne. Napríklad limitované edície je škoda s niečím kombinovať. Ich chuť si najlepšie užijete len tak, načisto. Tiež sa k jedlu úplne nehodia chuťovo extrémne výrazné druhy whisky, ktoré je tiež lepšie vychutnať samotné.

K jedlu sa zaujímavo hodí aj prvá slovenská whisky Nestville. Ako 3-ročnú, ale aj 6-ročnú, ju veľmi dobre skombinujete s rôznymi variáciami jedla alebo pochutín. Chuťovo ide o relatívne výrazné whisky, avšak vďaka šetrnému a inovatívnemu procesu ich výroby bola dosiahnutá aj zaujímavá kombinácia ostrosti a jemnosti.

Whisky a syr: nezameniteľná kombinácia

Nestville Whisky (ale aj rôzne škótske značky) sa perfektne kombinujú napríklad so syrmi. K whisky sa hodia najmä aromatickejšie a chuťovo výraznejšie druhy ako je Roquefort. V prípade, že ho nemáte k dispozícii, dobre poslúži aj Niva. Vhodné je k whisky pripraviť syrový tanier, ktorý môže skrývať čedar, ementál, goudu a spomínané plesňové syry.

Nestratí sa ani čokoláda

Zaujímavá je aj informácia o kombinovaní whisky s čokoládou. Výborné je zaobstarať si kvalitnú horkú čokoládu, a to v duchu hesla „čím viac percent, tým lepšie.“ K Nestville Cherry likéru by ste mohli skúsiť ochutnať cherry čokoládové bonbóny. Whisky zostrí ich chuť, ktorú si tak môžete viac užiť.

Vyskúšajte aj ovocie, mäsko alebo snacky

Okrem čokolády a syrov sa k whisky hodí aj dobre prepečené mäsko. Napríklad chutné rebierka alebo kuracie krídelká sa postarajú o výbornú kombináciu. K whisky vyskúšajte aj ovocie s tuhou textúrou (jablká, hrušky), ktoré jej dodajú zaujímavý podtón. Keď nemáte nič tohto k dispozícii, dobre poslúžia aj rôzne snacky ako praclíky alebo ryžové krekry.

Ak vás zaujíma svet whisky a chcete si nechať poradiť to najlepšie jedlo k poháriku whisky priamo od majstrov fachu, navštívte Nestville Park v obci Hniezdne, kde sa všetko dozviete.